
Co niszczy włosy?
Pamiętajmy, że jeśli chodzi o nasze włosy, warto skupić się na zapobieganiu niż na późniejszej naprawie szkód. Powinniśmy unikać ekstremalnie wysokich temperatur, takich jak te generowane przez prostownice, lokówki czy gorący nawiew suszarki. Podczas rozczesywania włosów, musimy być delikatni i unikać szarpania, gdyż może ono prowadzić do uszkodzeń. Regularne podcinanie jest również istotne, ponieważ pomaga uniknąć problemu rozdwajania się końcówek włosów.
Warto pamiętać, że włosy mogą ucierpieć również wskutek różnych chemicznych zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich, takich jak koloryzacja, trwała ondulacja i rozjaśnienie. Spośród tych trzech zabiegów, najbardziej szkodliwe dla włosów jest rozjaśnianie, które może powodować trwałe otwarcie łusek włosów. W wyniku tego tracą one nadmiernie wodę i stają się przesuszone. Ponadto szybciej wchłaniają wilgo
z powietrza, co prowadzi do ich puszenia się.
Mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Gdy łuski włosów pozostają otwarte może to prowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Dlatego istotne jest, aby unikać energicznego tarcia ręcznikiem oraz szarpania włosów szczotką czy grzebieniem, gdy są jeszcze wilgotne. Lepiej delikatnie odsączyć nadmiar wody, zawijając włosy w miękki ręcznik. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzeń i utrzymamy pasma w doskonałej kondycji.
Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie włosów może negatywnie wpływać na ich kondycję. Zapominanie o stosowaniu odżywki również może przyczynić się do osłabienia włosów. Temperatura wody, którą używamy do ich mycia także ma znaczenie – zbyt zimna lub za gorąca może powodować uszkodzenia. Szampony zawierające silne detergenty nieraz są zbyt agresywne dla włosów i osłabiają ich strukturę.
Jak dbać o włosy, by znajdowały się w doskonałej kondycji?
Kwestia zapewnienia włosom doskonałej kondycji jest dość szerokim zagadnieniem. Warto eksperymentować z różnymi metodami pielęgnacji i kosmetykami, aby znaleźć te najlepiej odpowiadające naszym potrzebom. W pielęgnacji powinniśmy uwzględnić różnego rodzaju oleje, które mogą przynieść wiele korzyści dla kondycji włosów. Są to między innymi:
-
Olej z wiesiołka - skuteczne rozwiązanie w wielu problemach z włosami i skórą głowy. Jest on nieoceniony w walce z nadmiernym wypadaniem, ponieważ hamuje ten proces, wspomagając i stymulując wzrost nowych włosów. Wzmacnia cebulki włosowe i jednocześnie pomaga w zapuszczeniu długich i pięknych pasm. Podobnie jak inne oleje roślinne, olej z nasion wiesiołka zawiera kwas arachidonowy. Dotychczasowe badania medyczne wykazały, że kwas ten wspomaga wzrost nowych włosów.
-
Olej jojoba, który może być stosowany na każdy rodzaj włosów, jednak najbardziej polecany jest w przypadku cienkich, delikatnych, wysokoporowatych pasm. Dzięki swoim emolientowym właściwościom zmiękcza włosy, przez co zapobiega ich pękaniu. Olej wykazuje pozytywne działanie także na skórę głowy.
Zarówno olejek jojoba, jak i olejek z wiesiołka znajdziemy w ODŻYWCE NAWILŻAJĄCEJ DO WŁOSÓW SUCHYCH KEVIN.MURPHY HYDRATE-ME.RINSE - luksusowym, innowacyjnym preparacie nawilżająco-wygładzającym, stworzonym specjalnie w celu odbudowania włosów suchych, zniszczonych i narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Należy mieć jednak na uwadze, że nie tylko zewnętrzne zabiegi są ważne w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, warto także zwrócić uwagę na naszą dietę. Często to, co jemy, ma wpływ na wygląd i kondycję pasm. Dlatego powinniśmy dbać o zróżnicowaną i odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy A, E i witaminy z grupy B, takie jak biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna). Znaczenie dla kondycji włosów mają także minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem. Najlepsze efekty osiąga się, gdy łączymy suplementację z zewnętrznymi zabiegami. Witaminy, które szczególnie dobrze wpływają na włosy i są pożądanymi składnikami kosmetyków to:
-
wspomniana już witamina A, która jako antyoksydant wygładza powierzchnię włosa i dodaje mu elastyczności. W pielęgnacji włosów witamina A wykazuje działanie przeciwłupieżowe, ułatwia układanie włosów oraz zmniejsza ich łamliwość,
-
witamina C - kolejny cenny antyoksydant, będący też źródłem wielu składników odżywczych niezbędnych dla utrzymania dobrej kondycji włosów.
Obie te witaminy wzbogacone o śliwkę Kakadu, występującą na terenie północnej Australii. Ma ona najwyższe stężenie witaminy C spośród wszystkich znanych owoców i pomaga wygładzić powierzchnię włosa, aby zamknąć w nim wilgoć. Wraz z olejkiem z wiesiołka, olejkiem z bergamotki i masłem Shea znajdziemy ją w SZAMPONIE NAWILŻAJĄCYM DO WŁOSÓW SUCHYCH KEVIN.MURPHY HYDRATE.ME.WASH, który warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji.
Przestrzegając zasad, które podaliśmy w artykule, unikając czynników uszkadzających pasma oraz dbając o ich właściwą pielęgnację, utrzymamy piękne i zdrowe włosy, które będą nas zachwycać i dodawać pewności siebie. Pamiętajmy, że pielęgnacja włosów to proces, który wymaga regularności i troski, ale nagroda w postaci zdrowej i pięknej fryzury jest tego warta.